Executive Committee

PPC operates under the overall policy guidance of an Executive Committee. The 21 members of the Executive Committee are elected by PPC’s member utilities and serve two-year terms. Occasionally committees are drawn from member utilities, and with the support of PPC staff conduct technical studies and recommend strategies on specific issues.

2023 – 2024 Officers:

  • Bear Prairie, Idaho Falls Power – Chair
  • Libby Calnon, Hood River Electric & Internet Co-op – Vice Chair, Administration & Budget
  • Humaira Falkenberg, Pacific County PUD #2 – Vice Chair, Allocation / Rates / Contracts
  • John Dietz, McMinnville Water and Light – Vice Chair, Long Range Planning
  • Joe Morgan, Modern Electric Water Company – Vice Chair, Fish and Wildlife
  • Chris Robinson, Tacoma PowerVice Chair, Market Development
  • Scott Simms, PPC – Secretary / Treasurer

Executive Committee Members and Alternates:

Alternates listed under each board member’s name.

  • Jim Anderson, Midstate Electric Cooperative
    • Robert Echenrode, Umatilla Electric Cooperative
  • Emeka Anyanwu, Seattle City Light
    • Debra Smith, Seattle City Light
  • Max Beach, Idaho County Light and Power Cooperative
    • Doug Elliott, Kootenai Electric Cooperative 
  • Dan Bedbury, Clark Public Utilities
    • Lena Wittler, Clark Public Utilities
  • Libby Calnon, Hood River Electric & Internet Co-op
    • Tony Schacher, Salem Electric
  • Megan Capper, Eugene Water & Electric Board
    • Frank Lawson, Eugene Water & Electric Board
  • Bryan Case, Fall River Rural Electric Cooperative 
    • Brent Bischoff, Coos-Curry Electric Cooperative
  • Annette Creekpaum, Mason County PUD #3
    • Michele Patterson, Mason PUD #3
  • John Dietz, McMinnville Water & Light
    • Nate Rivera, Hermiston Energy Services
  • Rick Dunn, Benton PUD
  • Humaira Falkenberg, Pacific PUD
    • Schuyler Burkhart, Grays Harbor PUD
  • Marc Farmer, Clatskanie PUD
    • Michael Sykes, Columbia River PUD
  • Gary Huhta, Cowlitz PUD
    • Steve Taylor, Cowlitz PUD
  • Mark Johnson, Flathead Electric Cooperative
    • Jason Williams, Flathead Electric Cooperative
  • Joe Morgan, Modern Electric Water Company
    • Ryan Redmond, Peninsula Light Company
  • Kevin Nordt, Grant PUD
    • Rich Wallen, Grant PUD
  • Bear Prairie, Idaho Falls Power
    • Stephen Boorman, Idaho Falls Power 
  • Scott Rhees, Franklin PUD
  • Chris Robinson, Tacoma Power
    • Ray Johnson, Tacoma Power
  • Jim Smith, Klickitat PUD
    • Gwyn Miller, Klickitat PUD
  • Jason Zyskowski, Snohomish County PUD
    • Garrison Marr, Snohomish County PUD